Gezilebilecek Mekanlar :

 
KUŞADASI
 

Mavi deniz ve parlak güneş, yanıbaşında muhteşem bir tarih: Efes, liman kenti, üstelik havaalanına ve İzmir'e sadece 70 km. Öğleden sonra denizden esen ve ortalığa tatlı bir serinlik katan rüzgar. Bütün bunlar bir araya gelince çok önemli bir tatil merkezi ortaya çıkıyor. Kuşadası!

Günümüzde de eski yerleşimin evlerini ve mimarisini sergilemektedir. İç ve dış sefer yapan yolcu gemilerinin uğradığı liman ve modern yat limanı gemilere ve yatlara hizmet veriyor. Denize sırtınızı dönüp iç kısımlara yürüdüğünüzde cıvıl cıvıl bir çarşıya girersiniz.

Kadınlar Plajı : Yol boyunca palmiyelerin sıralandığı upuzun açık kumsalı ile Kuşadası'nın en popüler plajıdır. Kent merkezine 3 km. uzaklıktadır.

Adaland Aqua Park : 24 saat açık olan tesiste çocuklu aileler için ilginç ve eğlenceli bir gün olabilir.

Kuşadası çevresinde güney yönünde Güzelçamlı (Zeus 23 km.), Küçük ve Büyük Kalamaki (30 km.) gözde plajlardır. Burada deniz kumundan çıkan kaynak suyu ve köklerinin yarısı denizde olan ulu çınar ağacı görülmeye değer bir doğal anıttır. Körfezin güney ucunda, Doğanbey Burnu'nun doğusundaki liman Sünger burnuna uzanır. Limanın kuzeyindeki Kısık Yarımadası'ndaki tepede İonia kentlerinden Lebedos'un kalıntıları bulunmaktadır. Sünger Burnu'nun doğusundaki Çam limanı tekneler için uygun demirleme yeridir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı - Güzelçamlı : Davutlar ve Güzelçamlı'yı geçtikten sonra bölgenin en güzel doğal alanına ulaşılır. Deniz kenarında uzanıp yatanlardan değilseniz Milli Park'ta sık ağaçlıkların arasındaki patikalardan içerilere, tepelere doğru yürüyüş yapmanın keyfini yaşayın. Milli Park'ın en yüksek yeri Dilek Tepesidir. (1237 m.) Dilek Yarımdası Milli Parkı'nda deveyle gezinti turistlerin ilgisini çekmektedir.

Karine ve Doğanbey : Doğanbey, eski bir Rum köyüdür. Ege'ye boğazlarla bağlı gölün uç noktasında Karakol burnu çevresinde Karine antik kent kalıntıları bulunuyor. Kiralayabileceğiniz bir tekneyle Üçgözlü Güvercin Mağarası'na kadar gidebilirsiniz. Mavinin her tonunu barındıran Karine, sıcak ve soğuk su yataklarına ve bol miktarda planktona sahip olduğu için çok zengin bir balık yatağıdır.

 

 

 
GÜVERCİN ADASI : Kuşadası
 
Bir mendirek ile Kuşadası' na bağlanmış olan Güvercin Adası' nın üzerinde tarihi Bizanslılara kadar uzanan bir kale bulunmaktadır. Ada, Kuşadası' nın siluetine ayrı bir güzellik katmakta özellikle de geceleri ışıklandırıldığından büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Kuşadası'ndan gitmeden mutlaka Güvercin Adası' nda gün batımı seyretmenizi öneririz.

 

 

 
NEOPOLİS : Kuşadası

Güvercinada' dan Kadınlar Denizi' ne giden yol üzerinde, Güvercinada' nın az ilerisinde olan Neopolis' in Kuşadası' nın ilk yerleşim yeri olduğu ve İonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

 

 
ARTEMİSİON : Selçuk, Efes - Kuşadası
 

Kuşadası yolunda Artemision levhasından dönerek dünyanın yedi harikasından biri sayılan Ephesos Artemis Tapınağı'nın bulunduğu yere ulaşılır. İonlar geldiklerinde yerli halkın Ana Tanrıça Kybele'ye taptıkları bu kutsal alanda ilk sunağı İ.Ö. 700 yılında yaptılar. Sonra kent büyüyüp zenginleşince çok büyük bir tapınak inşasını başlattılar.Tamamlanması tam 120 yıl sürdü. Görkemli tapınağın ömrü 200 yıl sonra bir akıl hastası tarafından yakılarak sona erdirildi. Zamanla kent alüvyonların altında kaldı. Büyük İskender Ephesos'a geldiğinde tapınağın yeniden yapılmasını istedi, ama kentin onurlu halkı bunu kabul etmeyip, kendileri yapmaya başladılar.

Helenistik Dönem'de yeniden yapılan bu tapınak da dünyanın yedi harikasından biri sayılıyor.

 

 
EFES MÜZESİ : Selçuk, Efes - Kuşadası
 
Efes ve çevresinden toplanan kalıntılarla 1929 yılında kurulan müze, Türkiye'nin en güzel müzelerindendir. Gösterilen objeler hemen her çağdandır.

 

 
İSA BEY CAMİ : Selçuk, Efes - Kuşadası
 
İsa Bey, Aydın yöresinin yöneticisydi. Mimar Ali'ye 1375 yılında bu camiyi yaptırmış. Artemis Tapınağı'ndan bazı parçalar bu caminin yapılmasında kullanılmıştır. Kentteki en eski Türk İslam eseridir.

 

 
AYASULUK TEPESİ : Selçuk, Efes - Kuşadası
 

Selçuk kent merkezinden yürünerek çıkılacak uzaklıktaki Ayasuluk Tepesi'nde Selçuk Kalesi yer alıyor. Hristiyan inancı havarilerden Aziz John'un bu tepenin eteklerinde yaşadığı ve İsa'dan 50 yıl sonra da burada öldüğü söyleniyor.

Bugün kalıntılarını gördüğümüz katedral ise VI. yüzyılda İmparator Justinianus zamanında yapıldı. Katedral Ege'deki en önemli Hristiyanlık anıtı sayılıyor.

 

 
EPHESOS ANTİK KENTİ : Selçuk, Efes - Kuşadası
 

Şimdi antik Ephesos kentini dolaşmaya başlayabiliriz. Ören yerinin iki girişi var, birisi ve asıl kullanılanı na Kuşadası yolundan, diğerine ise Meryem Ana'ya çıkış yolundan gidiliyor.

Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri’ne kadar inmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ve kazılarda Efes çevresindeki höyükler (tarih öncesi tepe yerleşimleri) ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi’nde Tunç çağları ve Hittitler’e ait yerleşimler saptanmıştır.

Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Efes, İ.Ö. 4.bine dek giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır.

 

 
MERYEM ANA EVİ : Selçuk, Efes - Kuşadası
 

 
Efes antik kentinin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, Küçük bir Bizans Kilisesi bulunuyor. Burada Hz. Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılıyor.